Skissa på datorn
Att skissa och få ner sina idéer på papper är grundläggande i ett layoutarbete. Men ibland kan det ha sina fördelar att skissa på datorn istället. Ett program som tar fasta på det är Balsamiq Mockup som är ett Adobe Air-program som riktar in sig på webb och applikationsgränssnitt.
Som det verkar bland webbdesigners så är den senaste heta potatisen »wireframing« – konceptskisser – inför presentationer för kund. Egentligen är det här inget nytt alls, vi har jobbat med skisser i århundraden, men många verkar vilja skissa på datorn istället för på papper.

Ett program som har fått en del uppmärksamhet är Balsamiq Mockups som försöker att simulera pappersskissen genom att ha ett bibliotek med vanligt förekommande gränssnittsobjekt som man kan pussla ihop till en layout. Den kan också innehålla bilder som Mockups på ett lite fax-liknande sätt gör om till strecktagningar. Vi får också en superdos av Comic sans, vilket är svårt att riktigt förlika sig med i ett layoutprogram.
Men trots att gränssnittet har en del att önska (Air-program får inte riktigt den där »äkta« känslan tycker jag) med menyvalen placerade i programmenyn istället för arkiv, och öppna- och spararutor utan dra-och-släpp-möjligheter så levererar det trots allt ungefär det man kan förvänta sig. Skissen blir tydlig, men avskalad och det är ganska lätt att presentera som underlag för diskussion med kunden.
Men att jobba med papper och penna för att sedan gå in i ett riktigt layoutprogram känns trots allt som den enklare, snabbare och rätta vägen.