Macbloggen – En sajt för dig som arbetar kreativt med datorn som redskap!
  • Direkt till innehållet
  • Direkt till huvudmenyn
  • Direkt till undermenyn
  • Artiklar
  • Notiser
  • Guider
  • MB rekommenderar
  • Intervjuer och reportage
  • Krönikor
  • Webbteve
Skicka mejl till oss
Vi finns på Facebook
Följ oss på Twitter
Prenumerera på vår podcast
Prenumerera på vår RSS

Förstasidan > MB rekommenderar > Spara till Facebook från Iphoto

Tar 2 minuter att läsa
MB rekommenderar

Skicka bilderna direkt till Facebook från Iphoto

Om du använder Iphoto och Facebook, men inte riktigt kommer överens med den inbyggda publiceringsfunktionen i programmet är det här lösningen. Facebook har gjort en exportfunktion till Iphoto som fungerar betydligt bättre än den inbyggda.

Det stora problemet med den inbyggda publiceringsfunktionen har varit att få rätt koppling mellan märkning av personerna på bilden och deras profil på Facebook. Exakt hur kopplingen är tänkt att fungera är relativt oklart. Klart är att det krävs att viss information i adressboken i macen stämmer med motsvarande information på Facebook för att det ska fungera.

Förutom det så blir bilder – eller rättare sagt album – kopplade till Iphoto. Publicerar man ofta bilder så växer listan med album i programmet snabbt och tar upp väldigt mycket plats.

Inte en helt bra lösning, helt enkelt.

Här kommer Facebooks eget exportprogram som är konstruerat som ett insticksprogram för Iphoto väl till pass. Istället för att publicera ett album, så gör man istället en export med destination Facebook. Eftersom programmet hämtar information från ditt konto så finns alla vänner där när man ska tagga bilderna, och man har samma typ av metadatafält som på sajten tillgängliga. Tyvärr är programmet inte översatt till svenska ännu men det kan vi stå ut med eftersom det är ganska avskalat och inte speciellt svårt att förstå sig på.

Ska man hitta några nackdelar så är det att programmet inte klarar att läsa ICC-profiler och göra en korrekt profil-till-profilkonvertering till sRGB. Har man bilder tagna i exempelvis Adobe RGB så kommer de att få färgförskjutningar vid export eftersom programmet gör en tilldelning av sRGB till dem. Enklast löser man det genom att alltid fotografera i sRGB, men annars måste man göra profilkonverteringen manuellt innan export till Facebook.

Hur man gör färgkonvertering genom profil-till-profil i Snow Leopard har vi en genomgång av här.

Som lite extragodis har Apple gjort ett gäng tjänster för export till Facebook som finns att ladda ner på Automator-sajten.

Karl Wångstedt har arbetat med grafisk design för tryck och webb under hela sitt yrkesverksamma liv, och har en stor kärlek till typografi. Är macanvändare sedan 1993, då allt började med ”Pizzakartongen” LCII, Pagemaker 4 och Photoshop 2.5. Självklart går det att följa honom på Twitter också.

Klicka här om du tyckte artikeln var bra

Hoppa högst upp på sidan

Här är tio andra bra artiklar du borde läsa

  • Hämta filer från Iphone
  • Reboota via mobilen
  • Pusha URL till telefonen
  • Podcast om allt från Apple
  • Jämför revisioner av filer
  • Podcast om IT från DR P1
  • Rengör datorn
  • The Big Webshow
  • Gilla på Facebook
  • Rippa med DVD Remaster

HDR med Iphone

Så här bra är den nya HDR-funktionen i Iphone

Iphone. I och med IOS 4.1 introduceras, bland annat, en ny funktion i kamera-appen i Iphone som Apple kallar HDR. Tanken är att komma till rätta med mobilkamerornas dåliga dynamiska omfång.

Notis

Apple september event

Livebevakning av Apples event 1 sep 2010

jailbreakme

Så skyddar du din Iphone efter jailbreak

Ipad, Iphone. Det senaste hacket för att öppna sin Iphone för program utanför App Store, så kallat jailbreak, är löjligt enkelt. Men det innebär även ett par stora säkerhetsrisker – här visar vi hur du kommer till rätta med dom.

Virtual Box i Mac OS X

Tre sätt att konfigurera nätverket i Virtual Box

Guider. Utvecklar man med många olika projekt är det alltid bra att ha egna dedikerade servrar för vart och en av dom – olika kunder ställer olika krav på mjukvaran. Att ha dom virtualiserade i arbetsdatorn har aldrig varit enklare – här visar vi hur nätverket kan konfigureras på tre olika sätt mot Virtual Box och Ubuntu som LAMP-server.

Notis

Wordcamp

Dags för Wordcamp Sverige

Skärmdump av Iphone explorer

Bläddra bland filerna på Iphone och Ipad

Ipad, Iphone. En sak som inte riktigt är meningen är att kunna komma åt de underliggande filerna i Iphone och Ipad. Men har man trots det ändå behovet så finns det ett enkelt verktyg man kan använda.
Mer om Macbloggen
  • Annonsera
  • Kontaktinfo
  • Om sajten
  • Sajtkarta
Avdelningar på sajten
  • Artiklar
  • Guider
  • Intervjuer och reportage
  • Krönikor
  • MB rekommenderar
  • Notiser
  • Webbteve
De senast publicerade artiklarna
  • HDR i Iphone-kameran
  • Livebevakning av Apples event
  • Säkerhet efter jailbreak
  • Nätverk i Virtual Box
  • Wordcamp Sverige
  • Hämta filer från Iphone
  • Snabbtips – Unicodetecken i Illustrator
  • Snabbtips – Välj bildhanteringsprogram
  • Mobil datatrafik till alla prylar
  • Reboota via mobilen
Andra bra macsajter
  • Teknikveckan
  • Allt om mac
  • Macpro
  • Maximac
  • Macken
  • Macfeber
  • Applemac
  • Mac OS X tips
  • Ifun
  • Njos
Macbloggen presenteras i samarbete med Wångstedt nova.
Vill du få tag på oss finns all kontaktinformation på den här sidan.