Konvertera dina DVD-filmer med DVD Remaster
Ett allt-i-ett-program för att komprimera, konvertera och kopiera filmer på DVD. Nästan oavsett behov klarar programmet att hantera dina filmer.
Är du en av oss som fortfarande då och då handlar DVD-skivor men inte har någon ambition att se dem på en teve, utan hellre lägger över dem på datorn eller Iphonen? Då passar DVD Remaster bra in i arbetsflödet.
Fördelen som DVD Remaster har jämfört med andra program i genren är att det dels klarar av att avkryptera skivor med kopieringsskydd genom att använda det medföljande programmet Fairmount. Dels packar programmet ihop alla de olika typerna av ripp-tjänster som man kan behöva utföra.
Det finns tre tjänster som programmet har stöd för.
- Remastring för säkerhetskopiering som innebär att man gör en kopia med lägre bithastighet för att kunna bränna på en enlagersskiva. Det här kallas också transcoding.
- Export vilket är en omkomprimering till en ny codec för att kunna göra en effektivare komprimering. Programmet har stöd för allt Quicktime har stöd för, men har också några förinställda profiler för vanliga Apple-enheter. Dessutom finns stöd för Elgatos Turbo264 för effektivare komprimering.
- Kopiering som helt enkelt tar innehållet på skivan och kopierar det till hårddisk. Ett sätt att göra en fullständig säkerhetskopia även från krypterade skivor.
Gränssnittet är lätt att hantera, men har några småbuggar. Komprimeringen är vad man kan förvänta sig och helt i paritet med liknande program. Fördelen är smidigheten med ett allt-i-ett-program, och att stödet för Turbo264 finns. Tyvärr har vi inte kunnat testa med den hårdvaran ännu, men att stödet finns kan inte ses som något annat än en fördel.
Programmet kostar 39:99 USD (c:a 210 kronor) för standard och 49:99 USD (ca 290 kronor) för pro. Vi har testat pro, och den viktigaste skillnaden mellan dem är att man i pro kan välja individuella spår att rippa på skivan. Något standard inte klarar. Hela listan på funktioner finns här, och programmet kan laddas ner från samma sida.