Handelsbanken förenklar inloggningen på nätbanken
Nu går det att logga in utan dosa eller certifikat på Handelsbanken. Sidan är anpassad för Iphone, men fungerar även på skrivbordet.
Om man är i behov av att kolla saldo på sina privatkonton och göra enklare kontotransaktioner har man hittills varit hänvisad till en dator med någon typ av förstärkt kryptering. Länge har Handelsbanken använt certifikat på fil förutom engångskoder, men har nu även introducerat SIM-kort och dosa.
Vill man bara få saldot på kontot har det varit ett extremt krångligt förfarande. Alternativet är telefonbanken eller att leta rätt på en bankomat.
Nu finns istället en alternativ mobilanpassad sajt med förenklad inloggning som påminner om telefonbanken. Man anger personnummer och en kod och har sedan tillgång till sina konton, enklare transaktioner, möjlighet att fylla på kontantkortet till mobilen och att kunna öppna och spärra kontokort. Mycket välkommet.